Włoszki - czego mogą nas nauczyć?/Sass, Smart and Stilettos-How Italian Women Make the Ordinary Extraordinary
Jeśli jesteście tu jakiś czas ze mną, wiecie, że kiedyś lubiłam poczytać sobie książki o Francuzkach (click), relaksowało mnie to i inspirowało i choć bum na takie książki minął, czasem jeszcze sięgam po podobne pozycje dla motywacji w codziennym życiu. Kiedy więc w moje ręce trafiła książka "Włoszki. Czego mogą nas nauczyć", natychmiast się skusiłam. Nie jest jednak to typowy poradnik, w zasadzie jedyny rozdział, który ma taki charakter, dotyczy kwestii związanych z garderobą, sprowadzając się do stwierdzenia, że lepiej mieć mniej rzeczy, ale za to dobrej jakości. Jest to zresztą prawda, która dociera do nas coraz mocniej - mówi się o fast fashion jako o jednej z gałęzi przemysłu, który niszczy środowisko w zatrważającym tempie.

Choć tytuły poszczególnych rozdziałów wydają się być poradnikową rekomendacją, to książka jest dla mnie głównie zbiorem wspomnień autorki, której rodzice wyjechali z Włoch we wczesnym dzieciństwie, ale nawet zagranicą kultywowali włoski styl życia. To wspomnienie o rodzinnych posiłkach, sposobie ubierania się, włoskim stylu flirtowania, rodzinnej książce kucharskiej i generalnie o mocnych kobietach, które miały siły i odwagę by żyć tak jak chciały. Dodatkowo można poczytać o Włoszkach spoza rodziny autorki, które potrafiły postawić na swoim i zajść daleko. Dodatkowo w książce jest wiele ładnych zdjęć i motywujących cytatów.

Czy włoski styl życia jest dla mnie? Zapewne nie do końca, piękno Włoch i dobra pogoda na pewno bardziej zachęca do przebywania na zewnątrz naszych domów, większego życia towarzyskiego, wyrabia dobry smak i gust.

Co o tym sądzicie? Czy nasze środowisko warunkuje nasz styl życia?


 
Today I am going to post about a book I have read lately 'Sass, Smart and Stilettos-How Italian Women Make the Ordinary Extraordinary' by Gabriela Contestabille. I guess it may be also available in your country. It is not a typical guidebook, it is like more a memory of the author whose parents left Italy long in her childhood but even abroad they cultivated their Italian lifestyle. Dishes she ate with her family, the Italian way of flirting, stories about strong women, this is more what the book is about. Probably only one chapter is more like of a guide character which refers to clothing and can be summarized as 'less but better quality'. I agree with that and I am glad that people more and more talk about it nowadays as fast fashion has very negative influence over environment.

Does Italian lifestyle is for me? Probably not, a lot depends on the environment, weather conditions, being surrounded with pieces of art on everyday basis.

What do you think about it? Do your actual and social surroundings influence over your lifestyle?
13 komentarzy:

 1. Na pewno środowisko, klimat i uwarunkowania kulturowe wpływają na styl życia. Ale wyjazdy do innych krajów, podglądanie życia innych narodów również mogą wiele nauczyć. Ja widzę po sobie, że podróże wiele mnie nauczyły. Więc od Francuzek, czy Włoszek możemy się wiele nauczyć, a one od nas również. Fajne jest to, że świat jest otwarty i możemy porównywać i wybierać dla nas to, co najlepsze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi to najbardziej szkoda, że nie jesteśmy od najmłodszych lat otoczeni piękną architekturą i sztuką na co dzień:( ale masz rację, od czego są podróże:)

   Usuń
 2. Good post. Have a great week.

  OdpowiedzUsuń
 3. O wreszcie książka o kobietach z innej nacji, aż jestem ciekawa, jak je opisano :_)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sounds interesting. I will look it up, as I'm a great admirer of all things italian: food, fashion, culture.
  Of course, environment does influenc lifestyle, but still we can borrow from other nations the things that are best for us.

  OdpowiedzUsuń
 5. Środowisko w bardzo dużej mierze warunkuje nasz styl życia ;) Książki nie znałam, jednak zaciekawiłas mnie nią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Włochy to piękny kraj, ale nie wiem czy chciałabym tam mieszkać na stałe. Na pewno jednak można się nim inspirować, np. ich gościnnością, pewnym luzem i właśnie siłą kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nasze środowisko z całą pewnością posiada jakiś wpływ na nasz styl życia.
  We Włoszech byłam i to naprawdę piękny kraj - tak samo ludzie tam są bardzo uprzejmi :)
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście, że tak.. w końcu to gdzie jesteśmy powoduje do tego, jak zaczynamy się czuć, zachowywać czy ubierać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Środowisko w dużej mierze na nas wpływa:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie bym przeczytała tą książkę :) to gdzie się wychowujemy i jak nas kształtują nasi bliscy ma duży wpływ na nas :) na szczęście żyjemy W takich czasami, w których możemy podróżować i poznawać te wszystkie piękne miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 11. this book "Italian" sounds intriguing and mighty dear Ola

  glad you shared your beautiful thoughts about my favorite topic
  i think as whole we can learn from woman of any part of this world ,everyone rises from their culture and traditions and can inspire others with good qualities they possess within characters

  OdpowiedzUsuń
 12. Co kraj to obyczaj :) warto poczytać sobie o ludziach z innego kraju i zobaczyć ich kulture:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger