Wizyta w Modlinie-cz. I/Visit in Modlin - part IUrzekły mnie te drzwi/I really liked those doors

Modlin – warowna twierdza, którą nakazał zbudować pod Warszawą Napoleon. Budowa zajęła parę ładnych lat – 1806 -1812. Nie trafiłam do niej wcześniej, bo tkwiłam w błędnym wyobrażeniu, że nie ma tam nic ciekawego. Obiekt jest ogromny, przy jednorazowej wycieczce można obejrzeć go tylko pobieżnie, tym bardziej, że jest on mocno rozproszony, szereg budynków jest usytuowana w takich miejscach, że w zasadzie można na nie trafić przypadkiem lub mając mapę. Zawdzięczamy więc Francuzom ciekawą atrakcję turystyczną, później mocno przebudowaną i zmodernizowaną następnie przez Rosjan w czasie kolejnego zaboru. W 1939 broniła się bardzo długo, skapitulowała dopiero jeden dzień po poddaniu się Warszawy. Zapraszam więc na pierwszą część naszej wycieczki po tym obiekcie. Będzie tego więcej, bo nasza pierwsza, w zasadzie przypadkowa wyprawa, rozbudziła tylko nasz apetyt na więcej.


Modlin – a fortress, which was built close to Warsaw upon an order of Napoleon. I have not been there before as I was wrongly convinced that there is nothing interesting to see. The construction works took several years – 1806 – 1812. The object is huge, when you visit it only once you can see it only cursorily, especially as many of the buildings are located in such places that you can come cross them only accidentally or having a map. We owe the French an interesting tourist attraction, later on rebuilt and modernized by Russians during annexations. In 1939 the fortress was defending itself for a long time and surrendered one day after Warsaw. I would like to invite you for the first part of our visit in this object. Soon more pictures, as the first visit excited only our appetite for more.

7 komentarzy:

 1. A co takiego urzekło Cię w tych drzwiach? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. a nie wiem, mają to "coś":))

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na dalszy ciąg. Twierdzę mamy na wyciągnięcie ręki, a chyba nigdy tam nie byłam. Lubię takie miejsca, bliskie, na chwilę, na mały wypad w weekend.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gorgeous pictures and interesting place. May I have your e-mail please?

  OdpowiedzUsuń
 5. Io, polecam, też podchodziłam do tematu jak do jeża a miejsce jest malownicze.Można wpaść na obiad go knajpy w murach wieży, ale jeszcze nie próbowałam, bo imprezy komunijne były. Można też wypożyczyć sprzęt na przystani (no ale chyba teraz to nie za bardzo...)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Cosie" są bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger