Słoneczne popołudnie w Wenecji i marzenia o Toskanii/Sunny afternoon in Venice and dreams about TuscanyDo tej pory pokazywałam Wenecję głównie w mgle, deszczu, ewentualnie w chmurach (kliknij tutaj). 
So far I have been showing you foggy, rainy or at least cloudy Venice (click here).


Nie odbierało jej to bynajmniej uroku, czyniąc miasto bardziej tajemniczym i mniej komercyjnym. 
I did not deprive this city of its charm, on the contrary it became more mysterious and less commercial.

Wenecja w słońcu jednak zyskuje na urodzie. Kamienice lśnią kolorami, woda mieni się szafirowym błyskiem. 
However Venice in the sun is also beautiful. The houses shine with colors and the water is sparkling with sapphire shades.


Słońce wydobywa też detale kamienic, mozaiki, bogate zdobienia. 
The sun reveals also details of the houses, mosaics, elaborated decorations.


Mimo, że był to październik, poczuliśmy się jak na letnich wakacjach. 
Despite it was October, we felt like on summer holidays.


W rzeczywistości Wenecja poza głównymi szlakami turystycznymi bywa pustawa i można zobaczyć jak autentycznie żyje to miasto. Pokażę taką dzielnicę w jednym z następnych postów.

In reality Venice outside main tourist routes happens to be empty and you can see the authentic life of the city. I will show you such a district in one of the next posts.


Świetnie piszą o tym autorzy czytanego przeze mnie aktualnie przewodnika, a może raczej świetnej i barwnej opowieści o Włoszech - Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg ("Toskania i Umbria, Przewodnik subiektywny, Wydawnictwo Zysk i S-ka). 

It is perfectly described in a book that I am currently reading by Anna Maria Goławska i Grzegorz Lindenberg ('Tuscany and Umbria - a subjective guide published by Wydawnictwo Zysk i S-ka)."Jeśli zejdzie się z najbardziej obleganych ulic i placów, można zobaczyć pustą i martwą Wenecję, szczury w kanałach i srebrne grzbiety ryb pod warstwą zielonkawej wody. Wiele okiennic jest od dawna zamkniętych, pokrywa je brud, niektóre oberwały się z zawiasów. Na fasadach domów widnieją plamy po zniszczonym przez czas tynku". 

'If you leave the most popular streets and squares, you can see empty and dead Venice. rats in the channels and silver fishes under a layer of green water. Many shutters closed, covered with dirt, some even torn off from hinges. On the facades of the houses there are stains on the plasters destroyed by the lapse of time.'


Szczurów na szczęście nie widziałam, ale pod resztą mogę się podpisać:) 
Luckily, I have not seen the rats but I can agree with the rest:)


Jednym z moich częściowych rozczarowań jest most Rialto. Każdy chyba o nim słyszał, kojarzy się z elegancją, w rzeczywistości jednak akurat nie prezentuje się najlepiej. Od strony stacji kolejowej jest cały w mało ciekawych napisach, dodatkowo zabity dyktą. 

One of my partial disappointments was Rialto Bridge. Everyone heard about it, it is associated with elegance, in reality however it is not that pretty. From the railway station it is covered with not very interesting graffiti.


Szczerze mówiąc, po lekturze tego przewodnika już kombinuję, jak zobaczyć Toskanię u boku z małym Aleksandrem:) Na moje nieszczęście autorzy piszą tak sugestywnie i tak zachęcająco, że szukam tanich opcji biletowych do Florencji. 

To be honest, after reading this book, I became searching for cheap flights to Florence:)


Zwykle nie czytam przewodników, zanim nie mam wykupionego biletu. Z reguły poprzestaję na pobieżnym rozeznaniu w Internecie. Jeśli więc Wam polecam tą książkę, niezależnie od Waszych planów wyjazdowych, to jestem do niej całkowicie przekonana. Czyta się ją jak dobrą powieść

I usually do not read guides when I have not bought tickets. I just do a brief research in the Internet. If I am recommending this book, despite your trip plans, it is because I am sure you will enjoy it. It's like a good novel.


Wstęp do przewodnika zawiera naprawdę praktyczne wskazówki co do podróżowania.
The introduction to the book contains really practical trip tips.


Uśmiałam się czytając o ilości zdjęć kotów po podróży, których później nie chce oglądać żaden znajomy:)
I laughed reading about numerous cats photos that nobody wants to see after the trip.


Ja też w Grecji zwłaszcza nie mogę się powstrzymać od utrwalania takich widoczków.
It's the same with me - being in Greece I cannot stop to take such pictures.


Tymczasem jednak dobiega nasza wędrówka kanałem.
Our trip is coming to the end.


Jeszcze tylko mijamy malowniczy urząd celny.
We are passing by a beatiful duty office.


W następnym poście udamy się dalej vaporetto, by zobaczyć kolejną wyspę Laguny - Lido, znane przede wszystkim z festiwalu filmowego i tamtejszego kasyna.

In the next post we will continue it by Vaporetto to see next island of the lagoon - Lido, known mostly from the movie festival and a casino.


Do zobaczenia wkrótce!
See you soon!

46 komentarzy:

 1. Fantastic great pictures. Among them, seeing that you had a wonderful holiday in Venice.
  Venice has to be seen before it sinks. I've been there once, but it's in my list to go again.
  Have a happy time.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię Twoje fotograficzne oko, Twoje znakomite zdjęcia.
  Mnie podobnie jak Ciebie rozczarował most Rialto. Starałam się robić zdjęcia tak, żeby nie było widać szpetnej pisaniny.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki! jak słyszałam Rialto, wybrażałam sobie coś eleganckiego, stąd to rozczarowanie, nie wiem dlaczego tolerowana jest ta dykta i wysprejowane napisy

  OdpowiedzUsuń
 4. What beauty, after seeing your magnificent photos I am going to add this to my "must see" list.

  Thank you for sharing your trip with us, I most definitely want to go here and won't take photos of the cats... or I'll try not to! lol

  Wishing you a wonderful weekend Ola!

  OdpowiedzUsuń
 5. You have shown Venice so brilliantly, thanks Ola.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za fotorealcję z Wenecji, wszystko jak piszesz, średnio byłam zachwycona, ale zaliczyłam... byłam w sierpniu wiec hmmm... może to nie był dobry termin. Ale jakoś nie mam ochoty na więcej!
  Nie spodziewałam się takich ilości kiczu na straganach no i dzikich tłumów turystów.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. a mi się mimo wszystko spodobała, kiedyś wrócę, przynajmniej mam taką nadzieję:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wenecja może się podobać ale też można zniechęcić się tym miejscem. Mi osobiście spodobała się ta część dla turystów. Ale nie mogę powiedzieć bym chciała tam pojechać jeszcze raz. Choć ?! nigdy nie wiadomo. Zdjęcia w każdym razie piękne, przywołały wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 9. W Wenecji jest coś, co przyciąga ludzi. Ładnie ją pokazałaś. Byłem tam raz, ale zdjęć wówczas nie robiłem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Beautiful Ola~ But I have to admit I would find it rather unnerving to live with water at my front door. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyjemnie było powrócić myślami do Wenecji. Byłam kilka razy, ale tak bardzo dawno temu, że za wiele nie pamiętam. Z Florencją mam podobnie, co jakiś czas zerkam na loty, a nóż znajdę coś taniego? To moje najukochańsze włoskie miasto!

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow, spectacular pictures of the Gorgeous buildings with water. such a great architecture.
  Indeed, sounds a great site to visit and best for boat riding. Nice post.

  OdpowiedzUsuń
 13. Całkowicie inaczej wygląda w słońcu niż bez słońca! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Byłam w Wenecji wielokrotnie i własnie uzmysłowiłam sobie, że Wenecja witała nas zawsze słońcem. Warto się zgubić, aby wypić kawę z dala od turystów, nawet zjeść nie drogo. Zauważyłam, że lubią takich zagubionych, nawet kelner tłumaczył jak mamy wracać, zanim powiedzieliśmy, że chcieliśmy własnie tu dotrzeć, bo kiedyś byliśmy przypadkiem

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne zdjęcia. Wykorzystałaś światło i dobrze się nim bawiłaś. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Poznałem oba oblicza Wenecji, gdy prywatna motorówka bocznymi kanałami wiozła nas w okolice Placu św.Marka. Rzeczywiście wiele budynków to stęchłe budowle, z których dawno wynieśli się ludzie.
  Na szczęście dużo więcej jest tej pięknej bogatej Wenecji, którą ładnie pokazałaś na blogu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wenecja ma niepowtarzalny klimat :) Chociaż mi osobiście najbardziej do gustu przypadła jedna z wysp na Lagunie Weneckiej - Burano o czym kiedyś pisałam u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mażena, to miałaś szczęśćie z pogodą:)

  OdpowiedzUsuń
 19. W Wenecji byłam dwa razy parę lat temu, a dzięki Twoim zdjęciom wspomnienia odżyły.... Aż chciałoby się znowu tam wrócić

  OdpowiedzUsuń
 20. Wow how lucky you were to get to Venice , somewhere I would like to go , along with hundreds of other places :-) thank you for sharing your wonderful photos , it looks gorgeous there. take care

  OdpowiedzUsuń
 21. Wow how lucky you were to get to Venice , somewhere I would like to go , along with hundreds of other places :-) thank you for sharing your wonderful photos , it looks gorgeous there. take care

  OdpowiedzUsuń
 22. Hi OLa! Hope you are having a superb summer! Venice is great any season...
  Sorry for the absence, but 2013 has been even worse than 2012... Anyhow, enjoy the blues of Grenada, and have a great vacation, if you can manage!!
  All the best!

  OdpowiedzUsuń
 23. wow, amazing picture <3 I would like to go there, someday <3
  kisses

  OdpowiedzUsuń
 24. lovely shots!! venice is one place different travelers have different opinions about...nice to read your opinion about it!!

  http://www.myunfinishedlife.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Venice is beautiful!!! nice pictures...

  OdpowiedzUsuń
 26. Thank you for a lovely little trip to Venice Ola - hope i can go there agian one day! And hope you enjoy summer with your baby - so precious!

  OdpowiedzUsuń
 27. Hi Ola,

  Your photos of Venice are fabulous and on my list to one day visit . Thanks for showing us your photos.
  Hope all is well with you and your sweet new precious baby.
  Happy weekend
  Hugs
  Carolyn

  OdpowiedzUsuń
 28. he keeps crying all the time:)

  OdpowiedzUsuń
 29. ohhh I like it. I want to come back...
  kss
  http://tupersonalshopperviajero.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 30. These photos are fantastic. I would love to go to Venice, maybe one day!! Have a good day Diane

  OdpowiedzUsuń
 31. how is baby?????? and venice was ok, i liked getting lost in the small streets away from the tourists!

  OdpowiedzUsuń
 32. he is fine, I am although missing some sleep:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Miałam nadzieję na odwiedzenie Wenecji w przyszłym roku, ale niestety nie ma jej w planie mojego wyjazdu do Rzymu.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja o Wenecji ciągle słyszę bardzo rozbieżne opinie. Jedni są zachwyceni, a drudzy rozczarowani. Ja niestety nie miałam jeszcze okazji zobaczyć jej na własne oczy, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 35. as a water sign, this is one of my most favorite cities in the world...

  OdpowiedzUsuń
 36. Wow, sounds an amazing destination to visit! the buildings are gorgeous and best of the boat riding. such a great tour indeed....
  thanks for sharing ...

  OdpowiedzUsuń
 37. I've been there a couple of months ago, I really loved Venice!
  Come back soon to visit me on Cosa Mi Metto???

  OdpowiedzUsuń
 38. It's great to travel with you.
  Glad you changed the size of your photos!!!

  OdpowiedzUsuń
 39. Just beautiful. I think I prefer the photos of Venice in the summer although I did like your previous ones too.

  I arrive in Italy on Thursday! I'm so excited and hopefully will be sharing my own photos soon!

  OdpowiedzUsuń
 40. My daughters enjoyed Venice the most and just can't enough of this romantic place :D

  OdpowiedzUsuń
 41. Pieknie przedstawiona Wenecja - moje niespelnione marzenie... ach :) moze kiedys! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 42. Witaj Olu, miło Cię poznać:)
  W Wenecji byłam dwa razy, za każdym razem byłam urzeczona tymi uliczkami, no i oczywiście starymi domami.
  Byłam też w Toskanii, tu mogłabym mieszkać! W ogóle włoskie klimaty są jakoś mi bliskie, natomiast Hiszpania odpada:)Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny:)

  OdpowiedzUsuń
 43. wow!! i've never heard of that but really want to go now.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger