Biblia diabła - Leszek Herman - recenzja/Devil's Bible by Leszek Herman - book reviewOstatnio raczej mam szczęście do wyboru ciekawych książek. Dobra passa nie trwa jednak wiecznie i trafiłam na pozycję, która wzbudziła moje mieszane uczucia. Napiszę więc szczerze o moich odczuciach, do Was oczywiście należy czy sięgniecie po tą pozycję czy nie.


Żeby nie słodzić, zaczynamy od tego, co mi osobiście się nie podobało. Powieść zbudowana jest na paraleli pomiędzy czasami polowań na czarownic" a współczesnością w zakresie ograniczania prawa do aborcji, "czarnych marszy" i tzw. ciemnogrodu, który nie popiera takich poglądów. Jest to dość namolne i mi osobiście przeszkadza. Główna bohaterka - dziennikarka lokalnej gazety - zostaje pobita podczas takiego zgromadzenia, w czym palce macza oczywiście ksiądz opiekujący się środowiskami prawicowymi. Inny ksiądz w powieści pije po nocach, nie mówiąc oczywiście o całej masie księży (nieważne jakiego dokładnie wyznania), kierujących kobiety na stosy i na tortury podczas inkwizycji. Dodatkowo oczywiście Kościół chroni przed pospólstwem tajemnice. W tym stanie rzeczy książka idealnie wpisuje się w tendencję zapoczątkowaną przez Dana Browna.

Szczerze, niezależnie od moich poglądów i wyznania, taka tematyka mocno już mi się przejadła.

Jeśli jednak to Wam nie przeszkadza, po powieść można śmiało sięgnąć. Jest dobrze napisana, opisy miejsc w okolicach Szczecina i samego Szczecina są bardzo kuszące i natchnęły mnie myślą, by kiedyś pojechać tam w celach turystycznych. Spójrzcie na ten ciekawy obraz wykorzystany na okładce, z przyjemnością przyjrzałabym mu się na żywo. Autor włożył na pewno wiele pracy w śledzenie źródeł historycznych i to też zasługuje na uznanie.
Wątek seryjnego mordercy jest naprawdę wciągający. Poszukiwanie skarbów już nie za koniecznie, w tym zakresie wolę klasykę swojego dzieciństwa "Pana Samochodzika":) Zakończenie powieści pozwala zresztą na domniemanie, że będzie kontynuacja. Dla mnie to dobra książka na tygodniowy pobyt na leżaku w przybytku typu all inclusive. Można ją spokojnie przerwać, pójść na kolację i wrócić do niej następnego dnia, a że liczy sobie ponad 500 stron, powinna nam raczej starczyć na siedem dni lenistwa. Potem śmiało możemy ją zostawić w biblioteczce hotelowej następnemu turyście w spadku.
PS. Dla zwolenników teorii spiskowych książka miała swoją premierę w Tygodniu Biblijnym obchodzonym w Kościele Katolickim, przypadek?:)


Napiszcie koniecznie, czy taka tematyka książek jest dla Was ciekawa i czy sięgnęlibyście po tą pozycję?(zdjęcie z Internetu)


Today's review is about a book by Polish author Leszek Herman "Devil's Bible". It is mostly an adventure novel about looking for hidden treasures but it also has historical background connected with Inquisition. The author is presenting a view that there is a link between those awful times and a current women's situation. Another aspect of this book is of course, as it happens lately in a lot of such books begining from Dan Brown's ones, a Church hiding some secrets from the commonality. I have mixed motions about it. On one hand I like the good plot on the other I was tired with this religious and political subplots.


Do you like such books? Do you feel, that women are sitll discriminated nowdays? I do not mean like third World countries but democratic European countries?

8 komentarzy:

 1. Ja mam takie dziwactwo, że nie lubię książek, których akcja dzieje się w Polsce, więc po tą pewnie też bym nie sięgnęła :D

  OdpowiedzUsuń
 2. There are all kinds of writers writing all kinds of books. We will have to carefully choose the books we read. I appreciate good books that are written to encourage and to educate their readers.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba coś dla mnie, poszukam jej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Not sure if this book is available in english, but sounds very dark. Thanks for your review! Have a great week!
  http://travelingbugwiththreeboys-kelleyn.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli wpisuje się w tematykę Dana Browna to ja podziękuję już na początku;)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce, ale tytuł ma bardzo "chwytliwy" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hi Ola,

  It sounds like this book is a bit dark - and probably one I would rather not read but thanks for sharing,
  Happy weekend
  Hugs
  Carolyn

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger