Co zobaczyć na Naxos - najstarszy monastyr Panagia Drossiani (cz.3)/What to see on Naxos - the oldest monastery Panagia Drossiani - part 3Zwiedzanie niektórych zabytków na Naxos miałam w planach jeszcze przed wyjazdem. Nie należał do nich jednak ten monastyr, o którego istnieniu dowiedziałam się dopiero studiując szczegółową mapę wyspy podczas wyjazdu.

I had planned visiting certain Naxos monuments long before our stay there but about this monastery I found out just visiting the Island, studying the road map.Świetnie, że się tak zdarzyło, bo Panagia Drossiani to nie tylko najstarszy monastyr na Naxos, ale podobno, jak gdzieś czytałam, jeden z najstarszych na wyspach greckich. Datuje się go na 6 w n.e.

Great that we discovered it as Panagia Drossiani is not only the oldest monastery on Naxos but also one of the oldest on Greek Islands. It dates back at 6th century AD.Mieliśmy dwa podejścia do odszukania jego lokalizacji. Położony jest bowiem w sercu wyspy, teoretycznie łatwo go zobaczyć, jadąc do Apollonas w celu podziwiania kurosów (kliknij tu), w praktyce jednak oznakowania przy drodze są tak mylące, że za pierwszym razem wylądowaliśmy przy współczesnym kościele pod wezwaniem, bodajże, Św. Barbary. Mój mąż był już gotów uznać, że to bardzo rozczarowujący najstarszy monastyr właśnie, ale oprotestowałam ten pomysł i we właściwe miejsce wróciliśmy następnego dnia.

We tried twice to find its localization. It is located in the middle of the Island, theoretically it should be easly reachable from the road to Apollonas when you can admire the Kuroi (click here), in practice however the road signs are so misleading that on the first day we ended up nearby quite a modern church, as far as I remember, dedicated to Saint Barbara. My husband was almost ready to believe that it was the most dissapointing oldest monastery on the Island but I made him to try on the other day.


I to była dobra decyzja, bo rzeczywiście, miejsce jest i urokliwe i warte obejrzenia.
It was a good decision as the place is charming and worth seeing.Niestety wnętrze monastyru nie było dostępne, czego srodze żałujemy, ale i tak, to co można było podziwiać z zewnątrz robiło wrażenie. Kościół nie jest duży, ale swą masywnością sprawia wrażenie małej twierdzy.
Unfortunatelly it was closed and we could not see its interior but what you can admire from outside it was impressive. The church is not big but due to its massive construction, makes an impression as it is a small fortress.Świątynia jest poświęcona Matce Boskiej.
The church is dedicated to Virgin Mary.


Wokół monastyru jest ulokowany malutki cmentarz, cichy i nasłoneczniony, jeden z tych, na których nie tak chyba strasznie leżeć:)
Around the monastery there is a small cemetery, silent and sunny, one of these on which it is not so scary to be burried:)Spójrzcie na te detale budowli, robią wrażenie, nieprawda?
Look at the details of the building, they make impression, aren't they?Chyba najbardziej te kopuły.
Probably mostly the copulas.Wg niektórych źródeł wezwanie świątyni tłumaczone swobodnie jako Matka Boska Płacząca (dosłownie "Mokra") wywodzi się od ikony, która ma płakać każdorazowo, kiedy wsi zagrażać ma niebezpieczeństwo.
The name of the church can be translated as Crying Virgin Mary (exactly 'Dewy')and it derives from the icon weeping all the time the village is in danger.Dosłownie widzimy na własne oczy początki architektury wczesnochrześcijańskiej.
We literally see in front of our eyes the beginning of early Christian architecture.Dopiszę jeszcze, że w niektórych źródłach spotkałam się z datowaniem świątyni na nawet 4 wiek naszej ery.
I would also add that in some sources I found information that the church dates back to 4th century AD, so even earlier.Bardzo żałujemy, że nie dane nam było zobaczyć wnętrza - ikon i fresków, ale cieszymy się, że tam wróciliśmy i w ogóle odnaleźliśmy to niezaprzeczalnie piękne miejsce.
We regret not seeing the interiors - icons and frescos but we are glad that we came back here and found this indisputably beatiful place.

19 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia. Takie zabytki to ja chętnie bym zwiedziła 😊Piękne są 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego cmentarza to chyba piękne widoki;)))
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. The images are beautiful, and the little boy, playing in cemetary.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiek świątyni budzi podziw. Pięknie prezentują się te kamienne detale. Wspaniałe miejsce. Ciekawe, jak wygląda w środku?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię greckie klimaty. I z przyjemnością obejrzałam zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow this is really so interesting to see dear friend!

  i would love to visit this old church and monastery ,sorry that your hubby liked it less but i agree place is worth looking

  thank you for taking along
  and LOVED the little precious face too :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Very interesting stone wall monastery.

  OdpowiedzUsuń
 8. 4 czy 6 wiek, to z dzisiejszej perspektywy, możnaby rzec, nie taka znów rożnica. Monastyr robi wrażenie! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękne są greckie Monastyry, niepowtarzalne i cudne na fotografii:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzeczywiście budowla robi niesamowite wrażenie. I tyle przetrwała...

  OdpowiedzUsuń
 11. Hi Ola,

  So glad that you eventually got to find this monestary. It is wonderful and thanks for showing us.
  Your little son is lovely.
  Happy weekend
  Hugs
  Carolyn

  OdpowiedzUsuń
 12. As usual, your photos are breathtakingly beautiful.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zadziwiający klimat, chciałabym się wybrać w takie miejsce :) Dodaję Twój blog do obserwowanych, zapraszam również na mój, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny blog podróżniczy! Dużo cennych wskazówek 💓

  OdpowiedzUsuń
 15. Niegdyś uwielbiałam zwiedzać podobne zabytki. Mam nadzieję, że niebawem do tego wrócę:)
  Świetnie, że tak drobiazgowo piszesz.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Wpisuję na listę. :) Piękne i ciekawe miejsce.
  Strasznie już, tęsknię za Grecją.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger