Fascynacja Egiptem/Fascination with EgyptWczoraj rozpisałam się o przygotowaniach kulinarnych do Świąt Wielkanocnych, do których tematyki jeszcze z pewnością wrócę. Na chwile jednak chciałabym wrócić do kolejnej wizyty w Muzeum Narodowym w Atenach. Tym razem wspaniałe zbiory sztuki egipskiej. Nie jest to oczywiście Muzeum w Kairze, ale i tak kolekcja jest zachwycająca. Starożytny Egipt fascynuje, przynajmniej mnie. Niektóre z tych figur, na przykład na zdjęciu trzecim, mogłyby uchodzić za rzeźbę nowoczesną. Od razu przypomina mi się „Faraon” Prusa albo chociaż i „Egipcjanin Sinhua” czy jak się go pisało, albo „Śmierć na Nilu” Christie. Szkoda, że obecnie wyjazd do Egiptu naraża na namolne zaczepki, choć tak pewnie było i za czasów Christie, no być może zaczepki nie dotyczyły tematyki takiej, jak obecnie.
Yesterday I wrote a lot about culinary preparation to Easter. I will return to this subject probably once more. For now I would like to return however to another visit to National Museum in Athens. This time a great collection of Egyptian art. It is not of course the Cairo Museum but still, the exhibition is impressive. The ancient Egypt is fascinating, at least for me. Some of the figures could be treated as modern art, for example the one on the picture number 3. The art reminds me about different books, like for example “Pharaoh” by Prus, “Xinhua Egyptian” (or whatever the spelling was) or the “Death on the Nile” by Christie. What a pity that nowadays a trip to Egypt is always connected with persistent provocations but probably it was the same during the times of Agatha Christie, maybe only the subject of the importuning was a little bit different.


3 komentarze:

  1. Beautiful!! Thank you so much for sharing these. I remember going to a Tutankamon exhibition in Vienna about a year ago and it was fantastic.

    OdpowiedzUsuń
  2. very nice. i like the 2nd picture from the last..

    OdpowiedzUsuń
  3. those are wonderful pieces of art. I would like to visit Egypt someday, it's full of history.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger