Jak przygotować się do podróży samolotem? How to prepare for a flight?


Ostatnio otrzymałam od Wydawnictwa Literackiego do zrecenzowania książkę Fleur de Force „Jak być glam”. Na moim blogu o profilu podróżniczym nie będę pisać o tym, że książka zawiera wiele porad typu beauty & fashion, choć na wiosnę Paniom ta wiadomość może być bardzo przydatna:) Uwagi odnośnie zdrowej diety zawarłam w tym poście (kliknij tu). Ponieważ jednak książka kompleksowo traktuje o stylowym życiu, przyjrzyjmy się bliżej poradom pani de Force odnośnie podróżowania z klasą. Głównie dotyczyć to będzie korzystania z podróży samolotowych, ale część porad, np. odnośnie pakowania się, przyda się z pewnością w każdej podróży.

Today a post about how to prepare to a fligh. This is inspired by a book by Fleur de Force 'The Glam Guide' which I happened to read and review lately. Please see her advice and my comments plus some more tips. 


1) Sprawdź ograniczenia dotyczące bagażu – kup jak najlżejszą walizkę i waż bagaż w domu.

Mój komentarz: prawda, czasem wręcz warto kupić dodatkowy bagaż przy nabywaniu biletu, np. jeśli planujecie duże zakupy w miejscu docelowym, wykupcie opcję dodatkowego bagażu. Z reguły opłaca się to bardziej niż dopłacanie za każdy kilogram nadbagażu na lotnisku. Warto również zabrać takie rzeczy, które wyrzucicie po pobycie, np. nie za ciekawy już ręcznik – dużo waży, a zabierać go z powrotem do domu już nie warto. Może nie będzie to stylowe, ale praktyczne. To samo dotyczy kosmetyków typu szampon, bierzcie taki, żeby zużyć go na miejscu i ew. nadprogramową ilość zostawić w hotelu. Nie ma nic gorszego niż rozlane kosmetyki w walizce (sama doświadczyłam intensywnej lawendy z żelu pod prysznić na wszystkim;)

1) Check the luggage restrictions - buy the lightest luggage and weight it at home. 

My comment: it's truth, sometimes it is even worth to buy an additional luggage ticket instead of paying for over-luggage on the airport. It is also good to pack things that you may throw away after using - for example big old towel which weights a lot and it is no sense to take it back home. The same rule applies to cosmetics such as shampoo, take such that you would use and it will be no sorrow to throw the remains. It's really nothing nice to have a shampoo poured in a suitcase. 2) Zaplanuj, co zamierzasz ze sobą zabrać – zrób listę, a nawet dwie, druga będzie zawierała rzeczy do dopakowania w ostatniej chwili, np. szczoteczkę do zębów. Jeśli chodzi o ubrania, drogie Panie, wyjmijcie je np. na kanapę i sprawdźcie, czy oby na pewno wieziecie ze sobą rzeczy, które da się połączyć w zestawy. 

 Mój komentarz: robię dokładnie tak od pewnego czasu, dawniej moją bolączką było zabieranie rzeczy od Sasa do Lasa, które kompletnie nie chciały sie ze sobą zestawić. Ostatnio też na wyjazdach korzystam z pralni. Jeśli jadę na 3 tygodnie warto wydać te 5 Euro za wsad i mieć pachnące i czyste ubrania, czasem nawet wyprasowane, a po co dźwigać ze sobą 7 takich samych białych koszulek…

2) Plan what you want to pack - make a list and even two lists (on the latter one you will name the things which you will pack the last minute, like a toothbrush). If it comes to clothes - dear Ladies, put everything on a sofa and check if they match with each other.

My comment: This is exactly what I do, I used to suffer during holidays from the lacks of clothes that I could match. The other tip I would like to share is to use public laundries. If you intend to stay longer, do not pack 7 the same t-shirts. Spend 5 Euro and have nicely smelling clean clothes.
3) Pakowanie – tu p. de Force daje konkretne przykłady, co rolować czego nie, co położyć na dno walizki itd. Najważniejsze, by z głową spakować rzeczy do bagażu podręcznego – tu powinny trafić rzeczy wartościowe, ale też trzeba pamiętać o restrykcjach linii lotniczych. Co ciekawe, do podręcznego bagażu mamy limity wielkości kosmetyków (do 100 ml), a możemy wziąć podobno ze sobą gaz pieprzowy.

3)  Packing - here de Force gives very precise examples what you can or cannot roll, what to put on the bottom of the suitcase or what to pack to the hand - luggage - here you should pack valuable things but remember also on the flight restrictions. For example there are limitation as to the volume of cosmetics (up to 100 ml) and you can take with yourself a pepper gas (I heard about it lately). 

4) Jeśli chcesz zabezpieczyć walizkę kłódką, upewnij się, że jest to dopuszczalne w kraju docelowym, inaczej przetną kłódkę i zrewidują Ci bagaż.
4) If you wish to protect your luggage with a padlock, make sure it is allowed in the destination country, otherwise your baggage will be checked. 5) Weź ze sobą jak największą chustę i okulary przeciwsłoneczne.

Mój komentarz: nawet jeśli lecisz do Egiptu w środku lata, w samolocie po włączeniu klimatyzacji zrobi się na pewno zimno, zwłaszcza nocą. A okulary po wyjściu przesłonią cienie pod oczami… W każdym razie chusta nieraz przydała mi się na miejscu, np. gdy zasłaniałam wózek z dzieckiem przed słońcem.

5) Take the biggest scarf you have and sunglasses. 
My comment: even if you happen to fly to Egypt in the middle of summer, when the air-conditioning will be turned on in the craft, it will become cold, especially at nights. The scarf is also necessary for example to protect kid's trolley from the sun.


6) Zainwestuj w dobrej jakości walizkę.
Mój komentarz: I tu się pierwszy raz nie zgadzam, chyba, że ktoś naprawdę chce wyglądać super stylowo. Brzydkiej, pokracznej walizki rodem z supermarketu nikt Ci raczej nie ukradnie, a jeśli rozpadnie Ci się po kilku użyciach, to i tak to lepsze niż Twoja stylowa super wytrzymała walizka z firmowego sklepu w rękach złodzieja. Ponieważ jednak marketowa walizka może się rozpaść w każdej chwili, miej ze sobą np. taśmę pozwalającą na prowizoryczną naprawę.

6) Invest in a good quality suitcase.
My comment: This is the first time I disagree unless you really want to look stylish. The ugly suitcase from a hypermarket will rather not be stolen and if destroyed after several uses it is still better than your fashionable and valuable suitcase in hands of a thief. As long as the hypermarket luggage can fall apart any time, take with yourself adhesive tape for provisional repair..
Książka zawiera jeszcze wiele stylowych porad dotyczących podróżowania. Czy wiedzieliście na przykład, że istnieje coś takiego jak moda lotniskowa? Jeśli chcecie coś zmienić w swoim życiu, książka na pewno Wam się przyda. Jest to bowiem typowa literatura dla tzw. aspirujących, piękna młoda autorka, sielankowe zdjęcia, słowem życie idealne. Polecałabym ją też na prezent dla Pań, np. jak znalazł dla młodszej siostry czy koleżanki, część porad jest dla mnie dość oczywista, ale część mnie zaskoczyła i zamierzam stopniowo wprowadzić je w życie.

Czy dodalibyście jeszcze jakieś rady od siebie odnośnie poróżowania samolotem?
Would you also add some advises with respect to craft flights?

Some pictures taken from Google, please let me know if it infringes your IP rights and I will remove it.

28 komentarzy:

 1. interesting post..i agree with you
  kisses

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że nie wszędzie można zapiąć walizkę na klódkę. Moje mają wmontowany system blokujący( zabrzmiałao bardzo fachowo) prosty i niezawodny, więc kłodek wozić nie muszę. Na wszelkie podróże gromadzę próbki kosmatyków, lekkie, dozwolone i w podróżują tylko w jedną stronę ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbki zawsze zabieram w podróże służbowe z noclegiem :)

   Usuń
 3. Rady przydatne aczkolwiek jak i Ty uważam, że zbyt wypasiona walizka, modna i firmowa kusi złodzieja, więc ...lepiej zapakować się w byle jaki sakwojaż, mniejsze lub nawet zerowe niebezpieczeństwo kradzieży. Wiem z doświadczenia, bo jeżdżę ze starym, wysłużonym plecaczkiem, na którego nikt jakoś się dotąd nie połasił...wygląda jakby ze dwie wojny przeszedł :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W zasadzie wszystkie te rady stosuję.
  Mam jeszcze jedną. Dzielę moje rzeczy i męża i pakuję po połowie do każdej walizki.
  Jeśli zginie 1 walizka, to przynajmiej każdy z nas będzie miał jakąś bazę ubrań. :)
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja jeszcze nigdy nie leciałam samolotem, i chyba na razie się nie zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam zbyt małe doświadczenie w tej kwestii, ale z przyjemnościa przeczytałam Twoje wskazówki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja podobnie jak Zakręcona żona nie leciałam, a obecne wieści ze świata nie zachecają, ale jak najmniejszy bagaż to moja zasada we wszystkich innych podróżach. Nie znoszę mieć w podróży zbyt dużo rzeczy, bo potem trzeba ich pilnować, a też dziwne, że kiedy już pakujemy się do domu, to walizka za nic nie daje się zapiąć na luzie, jakby rzeczy przybyło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bagaż i pakowanie to sztuka bardzo trudna do opanowania szczególnie gdy podróżuje się z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie jest odwieczny problem "nadbagażu". Zawsze zabieram za dużo. I chociaż z roku na rok obiecuję sobie, że to już ostatni raz - kolejny historia się powtarza.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Τι κάνεις μανούλα με τους δύο γιους; Εύχομαι να είστε όλοι καλά!
  Υπέροχες συμβουλές για ταξιδιώτες!Ευχαριστώ!
  Πολλά φιλιά σε όλους σας!

  OdpowiedzUsuń
 11. ja zawsze się mieszczę w malutką torbę podręczną:D jestem ekonomiczna xd Obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z kosmetykami na wakacje zawsze tak robię - albo biorę końcówki, żeby nie tachać ich z powrotem, albo biorę próbeczki w saszetkach. Narobiłaś mi ochoty na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Boa tarde, nas minhas viagens e por experiência própria optei por levar um pequeno saco de mão com duas ou três peças de roupa e os artigo de higiene, é mais cómodo e mais rápido para sair do aeroporto, se necessitar de algo compro no local onde passo ferias.
  Com conhecimento de causa, digo-lhe com toda a certeza que não existe cadeados invioláveis, motivo porque a bagagem de porão é violada em poucos minutos.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 14. Very useful tips for travelers. I get very stressed packing before a holiday!

  OdpowiedzUsuń
 15. Czasami takie książki się przydają, ale w super drogą walizkę na pewno bym nie zainwestowała, bo nie raz widziałam jak są rzucane i poniewierane przez obsługę.Szkoda pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 16. My only advice is, that should not take too many clothes according to. Then you can not buy new clothes or other things. I had to take away one kilo from my suitcase when I was returning home from Madrid on the pitch. My backpack was then quite full. It was terrible... :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Off you go, on holiday again. Lovely trip.

  OdpowiedzUsuń
 18. Thanks for sharing such useful packing tips. I must say I learn something new about packing and suitcases each time I travel to some place.

  OdpowiedzUsuń
 19. Hi Ola,

  Lots of great advice here and thanks for sharing. I often take too much away and better to be on the lighter side and then you can buy more.
  Have a happy weekend
  hugs
  Carolyn

  OdpowiedzUsuń
 20. I agree with the suitcase issue. I did some extensive European travel in the previous decade and a cheap suitcase didn't protect or last in the hold luggage. Small ones were ok as hand luggage as they weren't mishandled.

  OdpowiedzUsuń
 21. Podróżuję tak często, że dodam najważniejsz zabrać ze sobą standardowe ubrania - dresy do pracy i garsonkę na wybieg- nie przesadza ć z garderobą. Porady uważam za bardzo przydatne i dziękuję , mój bagaż z każdą kolejną podróżą jest co raz mniejszy :)
  http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/2015/09/14/narcyz/

  OdpowiedzUsuń
 22. very useful tips! amazing content thank you :) xx

  OdpowiedzUsuń
 23. Nigdy nie leciałem samolotem pasażerskim. Musi to być ciekawe przeżycia. Sam latałem wojskowymi i tam wcale nie musiałem niczego pakować:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger