Co spakować do Grecji i ceny w Grecji 2019/What to pack for Greek holidays and prices in Greece 2019
Dziś chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami co do spakowania 4-osobowej rodziny do Grecji na wakacje i kosztów utrzymania w Grecji AD 2019. Moje sugestie są skierowane do osób podróżujących na własną rękę, zatrzymujących się w apartamentach, przygotowujących co do zasady samodzielnie posiłki, jadących na pobyt dłuższy niż, powiedzmy, tydzień. Osoby, które mają wystarczającą ilość gotówki, by nie zawracać sobie głowy i wszystko kupić na miejscu, mogą sobie darować lekturę:) Kiedyś też tak miałam, w czasach gdy nie musiałam utrzymywać rodziny, korzystajcie więc póki możecie. Nie będę sporządzała dokładnej listy, ale z chęcią podzielę się kilkoma uwagami co do poszczególnych kategorii bagażu. Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładną listą do pakowania, proszę o kontakt – podeślę na maila.

Today I would like to share with you my thoughts how to pack baggage for 4 – person family for Greek holidays and I will also give you some comments on current costs of living in Greece AD 2019. My suggestions are for people who travel on their own, staying at apartments and preparing mostly their own meals, staying in Greece at least let’s say a week. People owing enough money who may buy everything during their stay, can skip this post;) I used to live like this when I had no kids and could spend all money on myself, use such opportunities as long as you may, I am serious. I am not preparing a ready 'what to pack' list but I will share with you some suggestions with that respect.

 Kuchnia

W Grecji, nawet apartamenty lepszej kategorii, potrafią mieć kiepsko wyposażoną kuchnię. Po pierwsze należy się upewnić, czy w ogóle będzie dostępna, zdarzają się bowiem oferty np. z samym czajnikiem elektrycznym i przykładowo kuchenką mikrofalową. Warto wziąć ze sobą ostry nóż do krojenia chleba, w przypadku tańszych apartamentów można pomyśleć o własnej patelni, bo nawet jak jest, przeważnie jest tragicznie powyginana. Za to nigdy jeszcze nie spotkałam się w ciągu kilkunastu lat wyjazdów do Grecji, by w apartamencie była deska do krojenia. Nie wiem, jak Grecy wyobrażają sobie tak prozaiczną czynność jak krojenie chleba lub warzyw na sałatkę grecką na śniadanie bez deski (nie wszyscy bowiem turyści jedzą na mieście, zwłaszcza przez 2-3 tygodnie), ale jest to rzecz, o którą zawsze muszę się upominać, ewentualnie kupować w lokalnym markecie.

Kitchen

In Greece, even better apartments, can have poorly equipped kitchens. First of all, make sure if it is available at all. There are offers in which only an electric kettle is available and for example a microwave. It is recommended to take a sharp knife for cutting bread and in case of cheaper apartments a frying pan would be a good idea. Even if it is available it is often so devastated that it is impossible to use it. I have never ever had a cutting board in the apartments – I always had to buy one or ask the owner for it. I do not know how they cut bread or vegetables for Greek salad because not everyone have three meals in taverns, especially if you stay two or three weeks.


 Jedzenie

Zabierać ze sobą jedzenia raczej nie ma co, wszystko jest dostępne na miejscu, choć ceny są oczywiście odpowiednio wysokie. Jedyne, co bym wzięła, to herbatę, jeśli nie możecie żyć bez niej, a Liptona nie pijacie. Przykładowo – aktualne ceny z kontynentu AD 2019 (lipiec): 1 kg chleba 1,60 Euro, pierś z kurczaka za kg 6 Euro, niewielka paczuszka parówek: 2,20 Euro, morele kg 2,50 Euro, pomidory od 1,5 Euro do 2,20 za kg, litr mleka tłustego 2,20 Euro itd. Wyżywienie w tawernach powiedzmy ceny z Warszawy in plus (ech, gdzie te czasy kiedy sałatka grecka na Rodos w tawernie kosztowała 4,5 Euro).
Dla osób gotujących na wyjazdach na pewno przydadzą się rękawiczki kuchenne (ja jestem uczulona na większość dostępnych w sprzedaży), fartuch (ew. do zakupienia z napisem danej miejscowości i haftem, np. oliwka), ręczniki kuchenne (np. w tym roku zaskoczył mnie ich brak w apartamencie, choć generalnie na jego wyposażenie nie narzekałam).

Food

I do not suggest to take any food with you – everything is available in the shops but the prices are much higher than in Poland (but probably lower than in Western Europe or let’s say Scandinavia). If you want to pack something, take the tea if you cannot stand Lipton. I am giving you examples of prices of food on the continent July 2019 (all in EUR): 1 kilo bread 1,60, chicken breast – 6 per kilo, small package of sausages: 2,2, milk 2,20 per litre.

For people intending to prepare their own meals kitchen gloves could be useful, an apron, if you don’t want to buy an apron with the name of the resort and olive oil embroidery, kitchen towels may also be a good idea (I was surprised this year by the lack of such in the apartment).

 Kosmetyki

Generalnie zabierajcie ze sobą komplet, ceny są nieporównywalne do naszych, przebicie jest co najmniej  dwukrotne, trzykrotne i nie mówię o sklepach przeznaczonych dla turystów. Rynek opanowany jest przez międzynarodowe koncerny, lokalnych producentów z dolnej półki brak, ewentualnie dostępne jedynie drogie, pseudoekologiczne wyroby pod turystów. Bez zakupów na miejscu i tak się nie obejdzie, na pewno potrzebny będzie płyn do zmywania naczyń (Fairy 2,20 za 650 ml), ew. płyn do prania w warunkach polowych, dostęp do pralek w apartamentach w zasadzie nie jest praktykowany, w miejscowościach turystycznych są publiczne pralnie. Koniecznie zaopatrzcie się w płyn na komary, tną niemiłosiernie, a są małe i bezszelestne. Jeśli ktoś wie jak się bronić od os, to też trzeba się z nimi liczyć (w lipcu, nie wiem jak w sierpniu).

Panie potrzebujące zmywacza do paznokci ostrzegam, że nie wszędzie jest on dostępny, a lubi się niestety rozlać w walizce, dlatego zwykle spędzam czas na poszukiwaniach na miejscu.

Cosmetics

I suggest to pack the whole set, the prices are relatively high and no local production is available with the exception of the type of cosmetics for tourist (like for example olive oil soaps). You will surely not avoid some shopping like for example dish soap (2,20 per 650 ml), washing liquid, as there is, as a rule, no access to washing machines in the apartments, you can use public laundries in touristic resorts. A mosquitoes spray is a must, they are small and very silent and very determined at the same time. If you know how to protect yourself against wasps, take it also into account, they are present everywhere in July.


Ubrania

Koniecznie zabierzcie buty do pływania w morzu, plaże bywają kamieniste, a dno morskie niepewne. Nawet jeśli traficie na piaszczysty raj, to najwyżej będą służyć pod prysznic. Paniom sugerowałabym co najmniej 2 pary kostiumów kąpielowych. W przypadku planów trekkingowych, odpowiednie buty i skarpetki. Warto zabrać jeden zestaw cieplejszego ubrania, np. jeansy i bluzę lub sweter, zdarzały mi się w Grecji latem naprawdę brzydkie dni, włącznie z gradobiciem.

Clothes

Take special shoes for swimming in the sea, the beaches may be pebbled and seabed also dangerous. Even if you are lucky enough to spend time on a sandy beach you still will be able to use it under the shower. I would also recommend taking at least 2 swimming costumes. Take also one set of clothes for colder days, like a pair of jeans and a sweater, believe me I had such cold days in Greece, including also a hailstorm in the late June.

Rozrywka

Przyda się książka, książki dla dzieci, koła ratunkowe dla dzieci, sprzęt plażowy dla dzieci typu wiaderka (dostępne, ale w odpowiednio wysokich cenach). Trzeba mieć swoje ładowarki i sprzęt elektroniczny (w mniejszych miejscowościach niedostępne). 

A jednak i tak jest taniej niż we Włoszech, takie leżaki to wydatek (łącznie z parasolem), tu gdzie byłam w tym roku (Półwysep Methana) 5 Euro, a nie 70 jak na Capri.

 Entertaiment

A book is always welcomed, and books for kids also, as well as plastic life rings for kids, sand play sets. You should take your own chargers and electronic equipment (in many less touristic places they are not available). And it is still cheaper than let’s say in Italy. Sun beds and a sun umbrella cost EUR 5 per day and not EUR 70 like in Capri.

Jakie są Wasze pomysły na tanie podróżowanie? Co zawsze zabieracie ze sobą na wakacje?
What are your tips for cheap travelling? What do you always pack for your holdiays?

  


15 komentarzy:

 1. Olu, bardzo ciekawe wskazówki.
  My zawsze mamy także wiadomo lekarstwa, podręczna apteczkę i wapno. Kiedyś na Krecie byłam zmuszona je kupić, to było najdroższe wapno świata. :(
  Miłych wakacji!!! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no tak, zapomniałam napisać o lekarstwach, parę razy tam kupowałam, ale akurat źle nie trafiłam cenowo

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe i przydatne rady ;) Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Your boys seem to be good, obedient children, and they look adorable in the picture!
  Thanks for the useful tips.

  I usually travel solo, and for an average period of 7-9 days.
  I'll take with me an electric fork for heating water (coffee).
  I like to have a mini-fridge in the room to store milk (for coffee), goat yoghourt, a boiled egg, fruit, mineral water. (Usually only budget middle hotels of 2-3 stars are equipped with a mini-fridge).
  My key ring has a mini knife which cuts everything. I'll sometimes bring with me some disposable tableware items (plate, spoon, fork,cup, knife)
  If I need to wash some underwear items I'll use laundry powder soap or soap bar which I have in the suitcase. As a rule I bring everything I might need with me (small hair shampoo, moisturiser - although these things are given by the hotel).

  OdpowiedzUsuń
 4. Myśmy mieli chyba szczęście, bo podczas naszej podróży po Krecie w każdym apartamencie była doskonale wyposażona kuchnia, łącznie z winem powitalnym i ciastem:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kreta to trochę jak oddzielne państwo, tam panują inne standardy, jest bardziej nastawiona na turystę:)

   Usuń
 5. Bardzo przydatny wpis dla wielu osób, ja na razie się nie wybieram, ale na przyszłość może do niego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie wysokie te ceny! Ale poraziłaś mnie kosztem leżaków na Capri! SZOK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. we Włoszech w zeszłym roku dochodziło do bijatyk bo ajenci na plażach nie pozwalali ludziom na własnych ręcznikach się kłaść, tam z tymi plażami jest rzeczywiście sytuacja nienormalna

   Usuń
 7. Byłam w Grecji już jakiś czas temu ❣

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post i bardzo przydatny :) Grecja jest piękna!

  pozdrawiam
  PS. dziękuję za odwiedziny
  Monika:)

  OdpowiedzUsuń
 9. good post 😊 would you like to follow each other? if the answer is yes, please follow me on my blog & i'll follow you back. https://camdandusler.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 daleka droga , Blogger